
AVTORICA: Klara Bavdek
Kakšen je vaš odnos do odpuščanja? Ste že kdaj komu odpustili? In, ko se je to kdaj zgodilo, ste to samo izrekli: Odpuščam ti? Ali ste to tudi dejansko iskreno čutili globoko v sebi, ter se razbremenili žalosti, jeze, sramu, besa in ostalih negativnih čustev, ki so vas bremenili tedne, mesece, morda celo leta. Odpustiti ni lahko, a koristno je, da temu NAMENITE SVOJ ČAS, temeljito razmislite in raziščete kako bi lahko to storili.
Odpuščanje je izredno POMEMBNO DEJANJE predvsem za vas osebno. Za storilca neprimernega dejanja ali vedenja usmerjenega proti vam ni tako pomembno. Storilcu je sicer izraženo odpuščanje zelo dobrodošlo, a najpomembnejša oseba pri tem ste vi sami. Kajti, ko nekomu, nekaj resnično, iskreno odpustite, se OSVOBODITE, lažje zadihate in greste naprej NEOBREMENJENO, bolj sproščeno in lahkotno. Osvobodite se težkega bremena, ki je bilo pri težjih neprijetnih dogodkih verjetno vaš stalni spremljevalec. Pomembno je, da se lotite odpuščanja, saj morda priložnosti ne bo več, in izmuznila se vam bo možnost, da se osvobodite.
V primeru razveze zakonske zveze boste morda na preizkušnji: Odpustiti neko dejanje ali ne, saj ste prekinili in zaključili partnerski odnos? Pomembno je, da se čimprej lotite tudi tega koraka, v nasprotnem primeru bodo zamera ali neprijetni občutki ob vsaki komunikaciji ali srečanju prisotni leta in leta. Pri tem pa bodo najbolj trpeli otroci, ki bodo čutili napetost in nerešeno situacijo med staršema. Kot starš morate ločevati partnerski in starševski odnos, in kljub temu, da se je partnerski odnos zaključil, z bivšim partnerjem ostajata starša za vedno in bosta še naprej zgled otrokom. Z dejanjem odpuščanja vplivate tudi na svoje otroke, ki so kot mali radarji in vas venomer spremljajo ter opazujejo. Premalo se zavedamo, da na otroke prenašamo vzorce vedenja, ravnanja, odločanja. Tako kot si zanje ves čas želimo, da so srečni in zadovoljni, lahko poskrbimo tudi za lastno srečo.
Ko ste pripravljeni odpustiti in to dejansko tudi storite ohranjate in krepite ljubezen in sočutje do sebe, poleg tega prispevate k večanju lastne vrednosti in k notranjemu miru. NOTRANJI MIR je pri mnogih ena izmed najpomembnejših vrednot. Odpuščanje je eden od temeljev notranjega miru, ki si ga zelo želimo in stremimo za njim. Pomembno je, da ga osvojimo, ohranjamo ter gojimo.
Odpuščanje sodi na področje upravljanja z lastnimi čustvi. Kako upravljate s svojimi čustvi, ali kdaj razmišljate o tem? Kako ravnate s svojo žalostjo in ostalimi neprijetnimi čustvi? Jih le “vržete čez ramo”, potlačite in odmislite, ter pustite, da se vam nepredelana čustva zasidrajo v vaše podtalje. Vse nepredelano bo nekoč privrelo na dan ali pa se bo potuhnilo in preobrazilo v bolezensko stanje.
Življenje je kratko zato se čimprej naučite učinkovito upravljati s svojimi čustvi, prvi korak je zaznavanje, izpraševanje in nato ustvarjanje zavedanja kaj se mi dogaja, kje v telesu to čutim, kako se ob tem počutim, nato sledi aktivno ravnanje – učenje, le temu, sledi sprememba in prenos v vsakdan.
Kako pristopite k odpuščanju? V kolikor sami nimate moči je eden izmed načinov vključitev v proces osebnostnega coachinga. Med coaching procesom boste aktivno raziskovali sebe in ozaveščali ovire pri odpuščanju. Prepoznali boste rešitve na poti do cilja, na katere do sedaj niste pomislili in možnosti spremembe, ter IZBRALI za vas optimalno rešitev. Ponosni boste na svoj napredek, lažje boste zadihali in se znebili spon, ki vas spominjajo na nerazrešeno situacijo ali na nek nerešen medsebojni odnos. Z mirnostjo boste lahko pogledali na dogodek v preteklosti in ga umestili v vaše življenjske lekcije, ki so se morale zgoditi, da ste lahko napredovali in naredili naslednji korak v vaši osebni rasti, ki se nikoli ne konča.